Prosimy o zapoznanie się z Oświadczeniem o dostępności witryn wydawanych przez Zespół do obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Nr 1 w Warszawie

To jest oficjalne oświadczenie o dostępności (accessibility statement) serwisu Zespołu do obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Nr 1 w Warszawie

Data ustalenia tekstu Oświadczenia: 03 lipca 2020 roku
Data ostatnio wprowadzonych zmian:03 lipca 2020 roku

Chcemy, aby każdy, kto odwiedza nasz serwos, czuł się serdecznie przyjęty i w pełni usatysfakcjonowany.

Zgodność ze standardami. Co w tym celu robimy?

Aby zapewnić, że nasz serwis będzie użyteczny i dostępny dla jak najszerszej grupy odwiedzających, stosujemy się do wytycznych Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0, które wyjaśniają, co robić, aby treści internetowe były dostępne dla wszystkich ludzi. (Zobacz autoryzowane tłumaczenie WCAG 2.0 na język polski.)

Wytyczne definiują trzy poziomy dostępności (A, AA oraz AAA). Jako cel dla serwisuZespołu do obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Nr 1 w Warszawie postawiliśmy sobie osiągnięcie kryteriów sukcesu na poziomie AA oraz wprowadzenie udogodnień realizujących niektóre standardy dostępności na poziomie AAA.

Wydawca i redakcja serwisu  Zespołu do obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Nr 1 w Warszawie w swoim działaniu kierują się także postanowieniami Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ.

Jak realizujemy Wytyczne dla dostępności?

Twórcy, redaktorzy i autorzy naszego serwisu dokładają wszelkich starań, aby wszystkie strony spełniały wszystkie wymagania WCAG 2.0 na poziomie AA.

Kompatybilność

Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych, takie jak np. Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Pełna obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy samej klawiatury, jak i myszki.

Wygląd

Układ graficzny serwisu jest w całości opisany przez arkusze stylów kaskadowych (CSS). Ale nawet jeżeli Twoja przeglądarka lub urządzenie, którym odczytujesz strony internetowe, nie wspiera CSS w ogóle, cała zawartość każdej strony jest nadal łatwa do odczytania.

Na stronach serwisu używane są tylko względne rozmiary czcionek kompatybilnych z ustawieniami opcji „rozmiar tekstu” w przeglądarkach graficznych.

Odnośniki

Teksty odnośników są dobrane w taki sposób, aby w miarę możliwości były zrozumiałe nawet poza kontekstem zdania, w którym występują. Wiele łączy zawiera atrybut title opisujący dany odnośnik bardziej szczegółowo, chyba że tekst łącza sam w sobie już dokładnie opisuje dokument docelowy (tak jak np. tytuł artykułu).

Obrazki

Wszystkie obrazki i grafiki prezentacyjne zawierają opisy alternatywne. Obrazki czysto dekoracyjne zawierają pusty atrybut alt. Złożone grafiki są opisywane w treści strony tak, aby ich znaczenie było jasne również dla osób, które nie mogą zobaczyć obrazów.

Udogodnienia

Serwis jest wyposażony w udogodnienia ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:

 • przełącznik zmiany rozmiaru czcionki
 • przełączniki zmiany kontrastu
 • przełącznik zmiany układu strony
 • przełącznik zmiany na „tryb nocny”

Zauważone problemy

Mimo naszych wysiłków, aby jak najlepiej spełnić wszystkie wymagania na poziomie AA, może się zdarzyć, że na niektórych stronach pojawią się różne usterki.

W szczególności mogą one dotyczyć:

 • 2.4.6 Nagłówki i etykiety. Nagłówki muszą być prawidłowo zagnieżdżone. Nasza witryna obsługiwana jest przez system zarządzania treścią, który automatycznie generuje niekiedy niepoprawnie zagnieżdżone nagłówki. Staramy się na bieżąco kontrolować takie sytuacje, ale bardzo możliwe, że nie wychwyciliśmy wszystkich przypadków.
 • 1.1.1. Treść nietekstowa (poziom A). Niepotrzebnie powtórzona treść odnośnika w opisie alternatywnym ikony. Podobnie jak w poprzednim przypadku, źródłem usterki jest automatycznie generowany opis alternatywny. Systematycznie poprawiamy kod stosowanego oprogramowania, aby wyeliminować wszystkie takie sytuacje.
 • załączonych dokumentów: Nie wszystkie starsze dokumenty zostały przygotowane zgodnie z wymogami dostępności. Systematycznie będziemy je poprawiać, zastępując niedostępne wersje dostępnymi. Nowe dokumenty przygotowywane są w oparciu o dostępne materiały źródłowe.

Korzystanie z klawiatury i skrótów klawiaturowych

Na wszystkich stronach można się posłużyć klawiszem TAB, aby wywołać menu umożliwiające pominięcie niektórych elementów strony i przeskoczenie do wybranego obszaru (treści głównej, menu, treści pobocznych - dodatkowych). Klawisz TAB umożliwia przemieszczanie się po wszystkich aktywnych elementach strony, a kombinacja klawiszy Shift=TAB przemieszczanie się w odwrotnym kierunku. Po menu można się poruszać dodatkowo klawiszami strzałek w lewo i w prawo oraz w dół i w górę.

Świadomie zrezygnowaliśmy z możliwości szerszego zastosowania skrótów klawiaturowe, aby uniknąć konfliktów z technologiami asystującymi (np. czytnikami ekranów), systemem lub aplikacjami użytkowników.

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA BUDYNKU


Zespół do obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Nr 1 (Zespół)
ul. św. Bonifacego 81, 02-945 Warszawa
Dojazd do siedziby Zespołu
W odległości około 150 metrów od wejścia głównego do Zespołu znajdują się przystanki autobusowe ZTM:

 • Klarysewska 01
 • Klarysewska 02

Kontakt telefoniczny i mailowy
Sekretariat Zespołu:
TELEFON: 22 842-17-22
FAX: 22 842-60-29
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Dostępność wejścia i budynku

Do budynku prowadzi jedno wejście główne od ulicy św. Bonifacego. Do wejścia głównego prowadzą 4 schodki z podjazdem. Przy wejściu głównym nie ma platformy oraz pochylni dla niepełnosprawnych, przy pomocy których można by było dostać się bezpośrednio do budynku. Budynek posiada 4 kondygnacje naziemne i jedną kondygnację podziemną. Dla osób poruszających się na wózkach dostępna jest tylko pierwsza kondygnacja (portiernia). Sekretariat znajduje się w lewym skrzydle na drugiej kondygnacji. Pracownik sekretariatu zejdzie na pierwszą kondygnację do osoby poruszającej się na wózku. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Osoby niewidome mogą być przeprowadzane od furtki do budynku przez pracownika sekretariatu.
Osoby udzielające informacji oraz pomocy przy wejściu do budynku
Osobą oddelegowaną do udzielenia informacji oraz pomocy w pierwszej kolejności jest pracownik sekretariatu, a następnie napotkani pracownicy Zespołu poproszeni o udzielenie informacji lub pomocy w poruszaniu się po budynku. Osoba pracująca w sekretariacie jest widoczna spoza lady.

Obsługa osób słabowidzących

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Dostępność toalety dla osób niepełnosprawnych
Dostępna jest jedna toaleta zlokalizowana na drugiej kondygnacji. Toaleta nie jest wyposażona w alarmowy system przywołania.


Obsługa osób słabosłyszących

W budynku można skorzystać z tłumacza języka migowego z trzydniowym uprzedzeniem o chęci skorzystania z takiej możliwości.
W budynku brak pętli indukcyjnej.


Dostępność parkingu

Na terenie ogrodzonym znajduje się parking, z którego może skorzystać również osoba niepełnosprawna.

Przekaż nam swoje uwagi i oczekiwania

Jeśli korzystanie z naszego serwisu sprawia Ci radość albo jeśli zdarzył Ci się jakiś problem z dostępnością stron, poinformuj nas o tym. Możesz skorzystać z dwóch sposobów kontaktu:

 • Wyślij e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • albo skorzystaj z formularza kontaktowego